Jak zaprojektować niewielką przestrzeń łazienki ?

Łazienka powinna być pomieszczeniem, które zapewnia komfort wszystkim korzystającym z niej domownikom. Projektowanie jej tak samo jak innych pomieszczeń potrafi sprawić sporo kłopotu. Od kilku lat możemy zaobserwować wyraźnie rysujący się trend do powiększania łazienki i tworzenia pokoju kąpielowego. Niestety we współczesnych domach i mieszkaniach często planowane są małe łazienki, by zaoszczędzoną przestrzeń wykorzystać np. na rzecz popularnej obecnie garderoby.
villeroy boch umywalka
Z aranżacją niewielkiej przestrzeni problem może mieć nie tylko domownik, ale i doświadczony projektant.

Nowoczesna łazienka jest przede wszystkim estetyczna, ergonomiczna i łatwa w utrzymaniu czystości. Ważny jest wybór odpowiednich szafek, praktyczne zagospodarowanie nieużytecznych zakątków, które paradoksalnie oferują różnorodne możliwości „ukrycia” sprzętów.
Ponieważ łazienka zwykle jest także miejscem przechowywania najprzeróżniejszych przedmiotów, począwszy od ręczników i kosmetyków, a skończywszy na chemii gospodarczej, warto pomyśleć o właściwie zaprojektowanej zabudowie wnęk, racjonalnym podziale przestrzeni, sprytne skrytki oraz oryginalne pomysły, dostosowane do możliwości wnętrza z pewnością uczynią łazienkę bardziej komfortową, ale jednocześnie funkcjonalną.

Do elementów optycznie powiększających przestrzeń zaliczamy odpowiednią kolorystykę pomieszczenia, obecnie popularne są biele, szarości betonowe i cementowe oraz imitacje drewna, barwy chłodne i jasne. Tafle szkła bezbarwnego lub lakierowanego, modne płytki ścienne występują w tej chwili również w wersji trójwymiarowej, dzięki czemu odpowiednio podświetlone tworzą niesamowity efekt wizualny. Stąd należy pamiętać, aby zastosować w łazience kilka źródeł światła, które maja za zadnie podkreślenie walorów pomieszczenia.
Zapewniamy oświetlenie główne oraz osoby stojącej przed lustrem. Ciemne kolory przytłaczają wnętrze i zupełnie nie sprawdzają się na
małym metrażu. Używając elementów szklanych i luster np. umieszczając je na przeciwległych ścianach nadamy pomieszczeniu lekkości. Głównie bazujemy na płytkach o dużych formatach układanych na minimalnej fudze. Na podłogę możemy położyć mozaikę ceramiczną lub szklaną, gres,
kamień naturalny bądź coraz bardziej popularne lite drewno. Warto rozważyć ogrzewanie podłogowe i odpowiednio wybrać materiał podłogowy.

Wciąż bardzo często spotykanym w naszych łazienkach urządzeniem jest pralka. Aby odpowiednio zagospodarować ciasną przestrzeń należy przede wszystkim dobrze wybrać pralkę – ważne są jej gabaryty . Dobrym rozwiązaniem wydaje się zamontowanie jej w zabudowie bądź pod łazienkowym
blatem, należy jednak pamiętać o odpowiednim zachowaniu odległości, gdyż podczas wirowania sprzęt zostaje wprawiony w ruch. Mini pralnia w szafie na korytarzu(w sąsiedztwie łazienki) ma również wielu zwolenników. Musi to być urządzenie do tego przystosowane.

Duża umywalka czy kabina prysznicowa to dobry wybór wizualny i kiedy cenimy wygodę a o funkcjonalność tego pomieszczenia przecież nam chodzi. Możemy zupełnie zrezygnować z brodzika na rzecz odpływu zamontowanego bezpośrednio w posadzce przy zachowaniu odpowiedniego poziomu
podłogi.

Ze znalezieniem odpowiednich materiałów i dodatków nie będzie najmniejszego problemu, sklepy oferują szeroki wachlarz różnorodności i dostępności.